Německá AFD chce jednat s Asadem o návratu syrských uprchlíků

Německá pravicová strana žádá, aby byla zahájena jednání o návratu syrských uprchlíků do vlasti.
Pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AFD) vyzývá německé úřady, aby začali jednat s vládou syrského prezidenta Bašára Asada o dohodě, která by umožnila návrat syrských uprchlíků do vlasti. Informovala o tom ve středu agentura AP.

Představitelé AFD vyjádřili přesvědčení, že bezpečnostní situace v Sýrii se v posledních měsících výrazně zlepšila. Podle šéfa parlamentní frakce strany Bernda Baumanna byl již takzvaný Islámský stát (IŠ) v Sýrii v podstatě poražen, což vytvořilo podmínky pro návrat uprchlíků do velké části země.

Německá vláda by proto podle něj měla okamžitě kontaktovat úřady v Damašku ohledně jednání o návratu Syřanů nacházejících se v Německu. V době vrcholící migrační krize v letech 2015 a 2016 dorazil do Německa přes milion žadatelů o azyl; mnozí z nich pocházeli právě ze Sýrie.

Zprostředkování návratu syrských uprchlíků do vlasti by bylo podle Baumanna příležitostí na alespoň částečnou nápravu katastrofické politiky otevřených hranic, kterou uplatňoval kabinet kancléřky Angely Merkelové.

Asad zůstane u moci

Baumann připustil, že syrský prezident Asad je opravdu diktátorem, který však podle něj v dohledné budoucnosti zřejmě zůstane v dohledné době u moci, a proto s ním třeba jednat. Právě Asadova vláda by měla Německu garantovat bezpečný návrat uprchlíků na osvobozené území v Sýrii, soudí šéf parlamentní frakce AFD, píše agentura DPA.

Představitelé dalších stran v Bundestagu v této souvislosti zdůraznili, že vyhnání IS z velkých částí Sýrie v žádném případě neznamená, že už v Sýrii zavládl mír. Připomněli také, že oponenti Asadova režimu jsou stále vystaveni perzekucím včetně vražd a mučení.

AFD se po zářijových parlamentních volbách vůbec poprvé dostala do německého spolkového parlamentu se ziskem 12,6 procenta hlasů. Mnoha voličů oslovila právě tvrdou kritikou migrační politiky kancléřky Merkelové.