Dr. J. Gordon Melton ředitel Institutu pro studium Amerických náboženství

Dr. J. Gordon Melton ředitel Institutu pro studium Amerických náboženství

Dr. J. Gordon Melton je uznávaným profesorem americké náboženské historie na Institutu pro studium náboženství Baylor University a zakladatelem a ředitelem Institutu pro studium amerického náboženství. Napsal více než 50 knih, včetně několikétého vydání Meltonovy encyklopedie amerických náboženství.

PŘEPIS VIDEA:

V každém z posledních několika století se objevil soubor nových náboženství. Většina z nich po čase zaniká. Mnoho z nich se usadí na malém místě – na jedné straně světa, jedné části země. Několik v každé generaci, každé století, se stává světovými náboženstvími. Ve 20. století bylo několik nových náboženství, které to dokázali. Z těch, které jsme zdokumentovali, Scientologie pravděpodobně byla nejúspěšnější z nových náboženství 20. století. První desetiletí své existence byla Scientologie jednou církvi, v jednom státě. Ale čím blíž se dostanete k součastnosti, tím rychleji pokračuje růst jak z hlediska počtu dalších zemí, kde funguje, a které byly otevřeny Scientologii, tak od počtu otevřených církví a center a počtu jazyků, ve kterých je učení Scientologie jsou k dispozici.

Scientologie byla pozoruhodně úspěšná. Existují některé nové náboženství, jiné, které se nacházely v mnohem více zemích, ale když se na ně skutečně díváte, neroustou tolik. Zdá se, že Scientologie má značný pokrok, přinejmenším ve větších zemích, do kterých se pohybuje, a zdá se, že se rozrůstá po celé Evropě do Asie, rozvíjející se kolem Pacifiku, do Jižní Afriky a do Jižní Ameriky. Takže to mělo velmi, velmi působivý tempo růstu.

Scientologie se liší od mnoha náboženství tím, že existuje obrovské množství učení. Existuje obrovská sada materiálů, která mají být zvládnuta. Spolu s ovládáním materiálu je období samo-vyšetření. Člověk se nejen musí naučit materiál, ale integrovat ho do celého svého bytí. To trvá hodně času. Pro mnoho lidí by bylo snadné prostě jen projít základy a nepokračovat v ostatních učeních. K tomu by bylo spousta toho, o čem je scientologie.

Scientologie, stejně jako ostatní úspěšné náboženské skupiny, má odvolání k jednotlivcům, protože jim poskytuje poradenství o jejich každodenním životě ao tom, co mohou udělat, aby zlepšili svůj každodenní život. Když se zastavím a přemýšlím o ostatních úspěšných skupinách, mají tendenci být tímto způsobem také. Poskytují lidem nástroje a okamžité věci, které mohou využít, které zlepšují jejich život a lidé si uvědomují, že okamžitě zlepšují svůj život.

A církev například ukázala schopnost pohybovat se moderními technologiemi. To je hodně součástí jeho života – je to tak před všemi církvemi tímto způsobem. A to se pohybuje v tolika nových oblastech, které se setkávají s lidmi se souborem informací a dat, které jsou pro ně úplně nové a které se setkávají zcela novým způsobem, než ty, které jsme o nich v minulé generaci věděli.

Scientologie vytváří vlastní budoucnost. Pokud bude pokračovat ve své misijně-orientované roli ve světě a přístupu k životu, pak by to mělo docela dobře a pokračovat v růstu. Je to velký svět – Scientologie je ve světě který čítá 6 miliard lidí stále relativně malá – takže stále má před sebou obrovské možnosti. Možnosti nejsou ničím omezené.

Zdroj http://www.scientologyreligion.org/videos/gordon-melton.html