Bitcoin dosáhl další rekordní hodnotu. Je opravdu jen bublina nebo bezpečná investice jako zlato?

Bitcoin v těchto dnech poprvé překročil hranici 8000 dolarů a 20. listopadu se obchodoval za 8250 dolarů (jeho současný kurz je v okolí 8200 USD).

Cena bitcoinu přesáhla 7000 dolarů 2. listopadu 2017, ale po tom, co na konci října 2017 selhala kontroverzní snaha rozšířit kapacitu bitcoinovej sítě, během několika dní jeho cena klesla o 25 procent, zatímco hodnota konkurenční měny s názvem Bitcoin cash se zdvojnásobila. V následujících dnech se však Bitcoin zotavil a kurz začal opět stoupat. Podle dlouholetých pozorovatelů to není nic překvapivé, hodnota bitcoinu již vícekrát zaznamenala významné pády, aby vzápětí stoupla do nových výšek. Pro toto kolísání mnozí lidé prohlásili, že kryptoměna není nic jiného než bublina. A mnozí už po celá léta říkají, že bitcoinu hrozí zánik, přesto se zatím nezhroutil.

Použijme paralelu se zlatem. Přestože zlato má užitečné využití například ve špercích či elektronice, většina světového zlata se neprevtelí do spotřebitelských produktů. Namísto toho je uložena ve velkých trezorech jako forma uskladnění hodnoty, která odolává pohromám. Mnoho lidí se domnívá, že kdyby se světový finanční systém zhroutil, zlato je jedna z mála položek, které si zaručeně zachovají svou hodnotu. Navíc zlato lze uložit a přesouvat způsobem, který úřady nemohou snadno sledovat. Lidé proto zlatu důvěřují, ačkoli jeho hodnota kolísá.

Je zřejmé, že Bitcoin se v mnoha ohledech liší od zlata, ale existují důležité podobnosti. Jeho hodnota je stejně jako hodnota zlata dána společenskou konvencí. A jak ukázaly poslední roky, společenská konvence hodnoty bitcoinu je překvapivě trvalá. Decentralizovaná povaha bitcoinovej sítě znemožňuje její úplné vypnutí. Pokud existuje světový internet, pravděpodobně vždy bude alespoň jedna země, která bude tolerovat provoz těžebního hardwaru na Bitcoin. Bitcoin je rovněž snadno skladovatelný a přepravovatelný aniž o tom měli přehled orgány.

Většina lidí nepotřebuje a ani nechce vlastnit Bitcoin, ale samozřejmě většina lidí nemusí vlastnit ani zlato. Přesto zlato vlastní dost lidí na to, aby posunuli hodnotu všeho zlata v oběhu přibližně na 6 bilionů dolarů. Oproti tomu světové Bitcoin mají jen poměrně malou hodnotu 130 miliard dolarů. K tomu lze přičíst konkurenční kryptoměna jako ethereum a Bitcoin cash, které představují dalších 100 miliard dolarů. Co je vysoká hodnota v porovnání s hodnotou kryptomien před pár lety. Ale ve skutečnosti to není mnoho peněz v porovnání se zlatem, ani nemluvě o konvenčních druzích aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy.

Z toho nevyplývá poučení, že byste měli hned utíkat koupit si Bitcoin. Podobně jako zlato ani Bitcoin nepřináší žádné dividendy. No není zcela nelogické myslet si, že Bitcoin by mohl udržet svou hodnotu v dlouhodobém horizontu. Může být způsobem ukládání hodnoty podobně jako zlato. A zlato zůstává cenné již tisíce let.